یکی از مهمترین علل قضا شدن نمازهایمان را،باید در لقمه هایی که می خوریم ، جستجو کنیم . بنده به این موضوعی که مرحوم حضرت آیة الله گلپایگانی به آن قصاب فرموده اند ، بطور عملی و مشهود رسیده ام .

این تذکری است که ، باید سپاسگزار خداوند متعال باشیم - که در غالب قضا شدن نماز - به ما می دهد ، تا جبران نموده ، و بیشتر به حرام و حلال دقت کنیم .

سال‌ها پیش از انقلاب شخصی محضر مرحوم حضرت آیت‌الله گلپایگانی رسید ،تا مبلغی حدود 200 هزار تومان سهم امام بپردازد، آقا پرسید:

- شغل شما چیست؟

- قصابم

- در کجا؟

- در تهران


- با گوشت‌های ذبح غیراسلامی و یخ زده‌ای که در این ایام وارد کشور می‌شود و به فروش می‌رسد، چه می‌کنید؟

- ما فروشنده‌ایم، کاری به حلال و حرام گوشت نداریم.

آیت‌الله گلپایگانی با تغییری که در رنگ و صورتشان پیدا شد، فرمود: چطور مسایل شرعی مربوط به شغل خود را یاد نگرفته‌ای و دست به این شغل خطرناک زده‌ای؟! تو غذای مردم را تامین می‌کنی!

قصاب گفت: مردم خودشان مسئول خوراکشان هستند.

فرمود: مردم به بازار اسلامی مراجعه می‌کنند و شما از این مصونیت سوءاستفاده کرده بازار حرام‌خوری آماده می‌کنید و ذبح غیراسلامی در اختیار مردم قرار داده و مردم را به حرام‌خواری عادت می‌دهید. پول‌ها را از برابر من بردارید!

قصاب گفت: چرا؟

فرمود: این پول‌ها مشکوک و اموال حرام است و شما مسئول باز گرداندن آن به صاحبانشان هستید.

پرسید، حضرت آیت‌الله من سهم امام و خمس می‌پردازم و امیدوارم خداوند از این طریق مرا ببخشد.

آیت‌الله گلپایگانی فرمودند: این نه سبب نجات تو می‌شود و نه من اجازه دارم، که جهت حوزه علمیه و طلاب و برای نشر اسلام مصرف کنم، ما در حوزه علمیه به طلاب شهریه پاک می‌دهیم ،که سهم امام سلام‌الله علیه است که ،طلاب نماز شبشان فراموش نشود، این پول حرام نماز صبح طلاب را نیز به قضا و فساد می‌کشد!