بمناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها ) و عرض ارادت به ساحت این بانوی دوعالم ، این موضوع را از سخنان ایشان انتخاب نمودم .

*یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ*(سوره حجرات، آیه 11)

اى اهل ایمان! نباید گروهى گروه دیگر را مسخره کنند، شاید مسخره شده‏ها از مسخره کنندگان بهتر باشند، ونباید زنانى زنان دیگر را [مسخره کنند] شاید مسخره شده‏ها از مسخره کنندگان بهتر باشند، و از یکدیگر عیب‏جویى نکنید و یکدیگر را با لقب هاى ناپسند صدا نزنید؛ بد نشانه و علامتى است اینکه انسانى را پس از ایمان آوردنش به لقب زشت علامت‏گذارى کنند و کسانى که [از این امور ناهنجار و زشت] توبه نکنند ستمکارند.

حضرت زهرا (سلام الله علیها) از رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) روایتی را چنین نقل می فرماید که:

بـدترین افراد امّتم ، کسانی هستندکه ، خوب می خورند و خوب می پوشند و دیگران را بی پروا ،به باد تمسخر و استهزاء می گیرند .(1

انواع تمسخر مورد اشاره در قرآن :

1- تمسخر پیامبران (ع)

2- تمسخر دین


داستانی پیرامون عاقبت تمسخر کردن

مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب "انوارالبهیه " نقل کرده است که : در شهر بغداد زنی را دیدندکه ، با سرعت در حرکت است . از او پرسیدند ، این چنین با عجله به کجا می روی ؟

گفت : به سوی حرم حضرت موسی بن جعفر (ع) می روم ، تا از او بخواهم ، پسرم را که به زندان افتاده آزاد شود . مردی که از افراد اهل سنت بود و پیرو مذهبِ " حنبلی " بود ، از روی مسخره گفت : موسی بن جعفر (ع) خود در زندان مرده است ، چگونه می خواهی پسرت آزاد کند ؟

آن زن در همان لحظه دست بر دعا برداشت و گفت : خدایا ! به حق آن کسی که در زندان کشته شد ، قدرتت را بر من آشکار کن ! پس در همان لحظه دید ، پسرش از زندان آزاد شده و به سوی او می آید و  برای آن سنی هم فردی خبر زندانی شدن ، پسرش را آورد .(2

منبع :

1- اهل البیت ، از توفیق ابو علم ، ص131

2- انوار البهیه ، ص320