امام باقر (علیه السلام ) می فرمایند:

«انه ینزل فى لیلة القدر الى ولى الامر تفسیر الامور سنةً، یؤمر فى امر نفسه بکذا و کذا و فى امر الناس بکذا و کذا »

در شب قدر به‏ ولى امر (امام هر زمان) تفسیر کارها و حوادث نازل مى شود و وى درباره خویش و دیگر مردمان مأمور به دستورهایى مى‏ شود.»

از همین حالا خود و فرزندان مان را برای شب قدر آماده کنیم ، چرا که سرنوشت و تقدیر یکسال بنده و شما را در این شب رقم می زنند . آیا سه شب بیداری برای یقین نمودن درک شب قدر ، ارزش یکسال را ندارد . آنقدر این شب مهم است ، که در روایت داریم ، حضرت زهرا (س) فرزندان خود را بیدار نگه می داشت ، به صورت ایشان (ع) آب می پاشید ، تا خوابشان نرود ، خوب اگر به تاریخ مراجعه کنیم ، تمام فرزندان حضرت (س) خردسال بوده اند ، ولی حضرت به خاطر عظمت این شب سعی می کرد ، تا فرزندانشان بخواب نروند .

 


سعی کنیم ، در این سه شب طوری برنامه ریزی نماییم ،که بعد از اذان مغرب که آغاز شب قدر و انجام اعمال آن می باشد ،تا هنگام اذان صبح ، خود و فرزندانمان نخوابیم و کودکان و اطفال خود را هم تا دقایقی از این شب را بیدار نگهداریم ،تا نفس ملائکه و امام زمان (عج) به ایشان بخورد.

بهترین و افضل اعمال این شب پرداختن به مسائل علمی و تدبّر در قرآن می باشد .

اعمالی که در هر سه شب قدر مشترک است:

1- غسل. (مقارن غروب آفتاب، که بهتر است نماز مغرب را با غسل خواند.)

2-دو رکعت نماز وارد شده است ، که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه توحید بخواند و بعد از فراغ هفتاد مرتبه اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ و درروایتی است که از جای خود برنخیزد تا حق تعالی او و پدر و مادرش رابیامرزد.

3- قرآن مجید را بگشاید و بگذارد در مقابل خود و بگوید:
اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُِکَ بِکِتابِکَ المُنزَلِ وَ ما فیهِ اسمُکَ الاَکبَرُ و اَسماؤُکَ الحُسنی وَ ما یُخافُ وَ یُرجی اَن تَجعَلَنی مِنعُتَقائِکَ مِنَ النّار. پس هر حاجت که دارد بخواهد.

4- مصحف شریف را بگیرد و بر سر بگذارد و بگوید:

اَللّهمَّبِحَقِّ هذاالقُرآنِ وَ بِحَقِّ مَن اَرسَلتَه بِه وَ بِحَقِ کُلِّ مومنٍ مَدَحتَه ُ فیهِ وَ بِحَقِّکَ عَلَیهِم فلا اَحَدَ اَعرَفُبِ بِحَقِّکَ مِنکَ.

ده مرتبه بگوید: بِکَ یا الله

ده مرتبه: بِمُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِعلیٍّ

ده مرتبه: بِفاطِمَةَ

ده مرتبه: بِالحَسَنِ

ده مرتبه: بِالحُسَین ِ

ده مرتبه: بِعلیّ بنِ الحُسین

ده مرتبه: بِمُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِجَعفَر بنِ مُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِموُسی بنِ جَعفَر ٍ

ده مرتبه: بِعلیِّ بنِ مُوسی

ده مرتبه: بِمُحَمَّدِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِعَلِیِّ بنِ مُحَمَّدٍ

ده مرتبه: بِالحَسَنِ بنِ عَلِیٍّ

ده مرتبه: بِالحُجَّةِ.

پس از این عمل هر حاجتی که داری طلب کن.

5-زیارت امام حسین علیه السلام است ؛ که در روایت آمده است که چون شب قدرمی‌شود منادی از آسمان هفتم ندا می‌کند ، که حق تعالی آمرزید ، هر کسی را که به زیارت قبر امام حسین علیه السلام آمده است.

6- احیا داشتن این شب‌ها. در روایت آمده هر کس احیا کند شب قدر را گناهان او آمرزیده شود هر چند به عدد ستارگان آسمان و سنگینی کوه‌ها و وزن دریاها باشد.

7- صد رکعت نماز بخواند که فضیلت بسیار دارد، و افضل آنست که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه توحید بخواند.

8- این دعا خوانده شود: اَللّهُمَّ اِنّی اَمسَیتُ لَکَ عَبدًا داخِرًا لا اَملِکُ لِنَفسی وَ اَعتَرِفُ...

9- خواندن دعای جوش کبیر