جهاد اکبر

تا قبل از انقلاب، وقتی صحبت از جهاد اکبر و اصغر می شد ، همیشه به خودم می گفتم مگر می شود ،که جهاد با توپ و تانک راحت و آسانتر از جهاد با نفس باشد ؟ آخر بحث از جان و جانباز و اسیر شدن است ،ولی امروز به راحتی می توانم ، بگویم ، که جهاد اکبر ، آری چقدر سخت است . 

 کسانی که در مقابل دشمن تا دندان مسلح ایستادند و اعضای خویش را از دست،چشم ،دست ، پا و غیره را تقدیم کردند ،امروز در مقابل هوای نفس خویش کم آورده اند و از پول ، شهرت و قدرت نمی توانند ، بگذرند . 

کسانی که در مقابل دشمن تمام قد می ایستادند ، امروزه در مقابل فساد فرزندان خویش قد خم نموده اند و به فساد فرزندان خویش راضیند .

قال أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (ع ) : إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ (ص ) بَعَثَ سَرِیَّةً فَلَمَّا رَجَعُوا ، قَالَ مَرْحَباً بِقَوْمٍ قَضَوُا الْجِهَادَ الْأَصْغَرَ وَ بَقِیَ عَلَیْهِمُ‏ الْجِهَادُ الْأَکْبَرُ قِیلَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ مَا الْجِهَادُ الْأَکْبَرُ قَالَ جِهَادُ النَّفْسِ ثُمَّ قَالَ ص أَفْضَلُ الْجِهَادِ مَنْ جَاهَدَ نَفْسَهُ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْه

حضرت علی (ع) می فرمایند :

رسول خدا (ص) جوخه‏اى را بجهاد فرستاد و چون برگشتند،فرمود مرحبا بمردمى که‏ جهاد اصغر را انجام دادند و جهاد اکبر بر عهده آنها است .

عرض شد ،یا رسول اللَّه جهاد اکبر کدامست؟فرمود جهاد با نفس ؛ سپس فرمود : بهترین جهاد از کسى است که،با نفس خود که میان دو پهلو دارد ،بجنگد‏.

 أمالی الصدوق، ص: 467

برگرفته از دست نوشته های استاد حاجی امیری 

/ 0 نظر / 26 بازدید