اهمیت امربمعروف و نهی ازمنکر

«وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ» (توبه؛71)

مردان و زنان با ایمان ولی (و یار و یاور) یکدیگرند، امربه معروف و نهی ازمنکر می کنند، نماز را برپا می دارند و زکات را می پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می کنند.
به موجب این آیه، افراد مؤمن به سرنوشت یکدیگر علاقمند بوده و به منزله یک پیکر می باشند . پیوند سرنوشت ها موجب می شود که ، تخلف و انحراف یک فرد ، در کل جامعه تأثیر بگذارد ؛ آن چنان که یک بیماری واگیردار را اگر معالجه نکنیم ، از فرد به جامعه سرایت نموده و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

پیامبر مکرّم اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ در این زمینه می فرمایند:

یک انسان گنهکار در میان مردم، همانند فرد ناآگاهی است که ،با گروهی سوار کشتی شده و آن گاه که کشتی در وسط دریا قرار می گیرد، تبری برداشته و به سوراخ نمودن جایگاه خود می پردازد، هر کسی به او اعتراض می کند او در پاسخ می گوید: من در سهم خودم تصرف می کنم؛ به یقین این یک حرف احمقانه است. اگر دیگران او را از این عمل خطرناک باز ندارند، طولی نمی کشد ،که همگی غرق می شوند.

/ 0 نظر / 27 بازدید